OK
REYSOLEH

مخازن هوایی

:مزایای اسکلت فلزی با اتصالات پیچ مهره بدین شرح است

سرعت اجراي سازه هاي با اتصالات پیچ و مهره اي نسبت به اتصالات جوشی بالاتر و کاملا قابل لمس می باشد و زمان ساخت سازه هاي پیچ و مهره اي کمتر از سازه هاي با اتصالات جوشی است و با توجه به زمان بالاي اجراي پروژه ها در کشورمان، از این نوع سازه ها جهت کاهش زمان ساخت پیشنهاد می شود.

در این مدل از سازه‌ها بدلیل حذف کامل جوشکاري در محل نصب سازه، فقط با قراردادن قطعات و بستن تعدادي پیچ و مهره محدود می‌شود که این عامل باعث افزایش سرعت نصب می‌شود و خطاهاي نصب به حداقل خود می‌رسد.

اعضاي اسکلت فولادي که با پیچ به یکدیگر وصل شده‌اند را می‌توان از هم جدا کرده و در محل دیگري مجددا آنها را به یکدیگر وصل و سازه جدیدي را ایجاد نمود. این موضوع در اجراي سازه‌هاي موقت نظیر پل‌ها و داربست هاي غیردائم اهمیت زیادی دارد.

لازم به ذکر است که استفاده مجدد از سازه های ساختمانی و صنعتی در محلی دیگر منوط به نظر مهندس محاسب می باشد و سازه باید با توجه به شرایط جغرافیایی و آخرین ویرایش مقررات ملی ساختمان باز طراحی و درصورت نیاز تقویت گردد و بعد نصب گردد .

کیفیت ساخت سازه با امکانات موجود در کارخانه و طبق نقشه‌هاي شاپ و تحت نظارت واحد کنترل کیفی قابل مقایسه با سازه‌هاي جوشی که در محل نصب سازه ساخته می‌شوند نیست و داراي کیفیت بسیار بالایی می باشد.

معمولا دست محاسب در انتخاب مقاطع خاص مانند IPE بسته است و مجبور می‌شود با اضافه کردن ورق و جوشکاري اضافی به مقطع مورد نظر خود برسد.

چنانکه در اسکلت پیچ و مهره‌اي امکان اجرا و تولید مقاطع سبک‌تر و با مقاومت بیشتر وجود دارد و استفاده از ورق در ساخت مقاطع باعث می شود که پرت آهن آلات به کمترین حد خود می‌رسد.

چه به لحاظ تئوري و چه به لحاظ عملی اثبات شده،که سازه هاي پیچ و مهره‌اي به دلیل کیفیت بهتر، پایداري و مقاومت زیادي در برابر زلزله و نیروهاي جانبی دارند.

ساخت اسکلت های پیچ و مهره‌اي به لحاظ اقتصادي می‌تواند هزینه کمتري را برای مالک داشته باشد. ولی به این معنی نیست که در دو سازه که کاملا مقاطع آن یکسان می‌باشد سازه پیچ و مهره‌اي کم هزینه‌تر باشد.

ولی به دلیل باز بودن دست طراح سازه در بهینه سازي و ساخت مقاطع با وزن کمتر، امکان کاهش وزن سازه توسط طراح به راحتی ممکن است.

در درجه حرارت های بالا معمولا اتصالات پیچ و مهره‌اي مقاومت بیشتري در برابر حرارت دارند و احتمال تخریب سازه بسیار کمتر از اتصالات جوشی است.

معمولا در شهرها به خاطر عدم وجود موقعیت و مکان مناسب جهت ساخت، اغلب پیمانکاران دچار زحمت زیاد شده که با استفاده از این نوع سازه‌ها، قابلیت اجرا در شلوغ‌ترین و کم فضا ‌ترین موقعیت‌ها فراهم میشود.

در تمامی کشورهاي آمریکایی و اروپایی کلیه سازه‌ها به صورت پیچ و مهره‌اي اجرا می‌شود مگر در سازه‌هاي بسیار معمولی که اتصالات آن جوشی اجرا می‌شود که از دلایل مهم استفاده از این نوع سازه‌ها در این کشورها، عملکرد بهتر آن و تجربه بیشتر آن کشورها در ساخت سازه‌هاي فولادي است.

در سازه‌هاي پیچ و مهره‌اي قبل از رنگ‌آمیزي، قطعات داخل دستگاههاي شات بلاست ، سندبلاست و وایربرس تحت نظر واحد کنترل کیفی زنگ‌زدایی شده که در سازه‌هاي جوشی این عملیات انجام نمی‌شود. و همچنین در سازه‌هاي جوشی بجاي رنگ غنی شده با روي، که در سازه‌هاي پیچ و مهره‌اي بکارمی‌رود، ضد زنگ استفاده شده که این امر باعث خوردگی سریع سازه می‌شود.

با توجه به امکان جابجایی این‌گونه سازه‌ها امکان جابجایی و نصب آن در مناطقی با حوادث طبیعی، مانند سیل و زلزله امکان پذیر است.

براي اجراي مناسب اتصالات جوشی لازم است درجه حرارت محیط، تهویه هوا، محل استقرار و نیز فضاي دسترسی به اتصال در شرایط مناسب و قابل قبولی قرار گیرد؛ در حالی که محدودیت هاي ذکر شده در اجراي سازه هاي فولادي به کمک اتصالات پیچی به مراتب کمتر است.

اسکلت فلزی جوشی

اتصالات جوشی در سازه های فلزی

سازه‌های فلزی در ایران و در همه جهان به طور گسترده برای احداث ساختمان، پل، کارخانه، انبار و دیگر تاسیسات شهری و صنعتی بکار می‌روند. جوشکاری به عنوان رایج‌ترین روش اتصال فلزات به طور گسترده در ساخت سازه‌های فلزی به کار می‌رود. کیفیت و استحکام سازه‌ها، به طراحی و سپس اجرای درست اتصالات آنها بستگی دارد و اگر دقت‌های لازم بکار نرود، سازه به شدت آسیب می‌بیند. زیرا یک سازه فلزی چیزی نیست جز انبوهی از مقاطع فولادی که به یکدیگر متصل و سرپا شده‌اند و این اتصالات باید فشاری سنگین را متحمل شوند.

از آنجا که کشور ما ایران، در منطقه‌ای زلزله خیز واقع شده است و مقاومت ساختمانها در برابر نیروهای ناشی از زمین لرزه حیاتی است، حساسیت مطلب دو برابر می‌شود. از این رو، کیفیت جوشکاری سازه‌های فلزی چیزی نیست که قابل گذشت و سهل انگاری باشد. در صورت تخریب سازه‌ها، آسیب‌های زیادی به کشور وارد خواهد شد که در هر حال غیر قابل جبران است.

مقایسه سازه های جوشی با سازه های پیچ و مهره ای

اسکلت هایی که در محوطه پروژه‌های ساختمانی تولید می‌شوند بخاطر محدودیت در تامین برق کافی و عدم به کارگیری دستگاه‌های جوش مدرن ( با نرخ نفوذ بالا و استاندارد )، عدم وجود ابزار صنعتی سنگین، تیم‌های مجرب، رنگ‌آمیزی و زنگ زدایی صحیح و … نه تنها بی‌کیفیت هستند بلکه کاملاً دست و پاگیر و دارای پروسه‌ای زمان بر هستند که بدون شک منجر به ایجاد ترافیک در معبر و مزاحمت برای همسایگان می‌شود.

روش سنتی ساخت اسکلت در محل از لحاظ اتصال و برپایی نیز علاوه بر موارد ذکر شده هزینه زیادی بخاطر استفاده از جرثقیل دارد.

با توجه به زلزله خیز بودن کشور ما و حوادث ناگواری که در سالهای گذشته خصوصاً در بم صورت گرفت رویکرد و نگرشی جدید به تولید صنعتی و استاندارد سازه های فلزی بوجود آمده است، زیرا این نوع سازه ها با طراحی خاص و اجرا بصورت صنعتی و مدرن، کیفیت و پایداری بالاتری نسبت به اسکلتهای سنتی دارند. نکته دیگر اقتصادی و پایین‌تر بودن هزینه تولید و نصب نسبت به روش سنتی معمول در کل است که در مواقع کمبود عرضه و افزایش قیمت تیرآهن کاملا مشخص می گردد. با توجه به گستره طراحی در تیر ورقها و سازه‌های فلزی پیش ساخته، محاسبات، فضاسازی و بارگذاری نیز با آزادی عمل بالایی صورت می‌گیرد.